10.01.2011

PASOŻYT w Galerii Nad Wisłą - 23.01.2011, godz.15:00


„Pasożyt”
GN – Gruba Najgorsza
23.01.2011-?, Galeria nad Wisłą, Toruń, ul. Przybyszewskiego 6
Wernisaż / spotkanie z pasożytem: 23.01.2011 (niedziela), godz.15:00

Internetowy dziennik: www.pasozyt.blogspot.com


Artysta tworzy sztukę - to jest jego praca. Za pracę, którą wykonuje otrzymuje wynagrodzenie poprzez sprzedaż swoich dzieł lub honoraria z wystaw/działań artystycznych. Jednakże często  powstaje sytuacja, w której artysta, chociaż wkłada ogrom pracy w swoją sztukę, to nie może się z niej utrzymać. Zostaje zmuszony do stopniowego porzucenia swojego zamiłowania, na rzecz bardziej dochodowego zawodu. Tym samym umiera jako twórca. Chcąc przeżyć GN sięga po idee pasożytnictwa.

Pasożytnictwo narodziło się naturalnie. Pojawienie się pierwszych organizmów żywych, spowodowało równoczesne zaistnienie relacji pasożyt-żywiciel.

„Można wywnioskować, że pasożytnictwo pojawiło się w świecie żywej przyrody, ponieważ nie mogło się nie pojawić, a więc jest częścią definicji życia,(...). Wszystkie źródła. Czy to jest materia, energia, przestrzeń, władza, czy nawet frakcja programu komputerowego, prowadzą do pasożytnictwa.”
(C. Combes „Ekologia i ewolucja pasożytnictwa”, PWN. Warszawa 1999, str. 37)

W sztuce pewne aspekty pasożytnictwa są stosowane notorycznie, lecz mają charakter zdawkowy i nie w pełni świadomy artystycznie.
Grupa GN - Gruba Najgorsza sięga po strategię działania pasożyta, po czym wprowadza ją w świat sztuki i kultury z zamiarem utrzymywania się bezpośredniego ze sztuki. Po Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” w Toruniu (17.09-1.11.2010) następnym żywicielem dla GN stanie się Galeria Nad Wisłą. Specyfiką tego miejsca jest jego antykomercyjność - Marian Stępak założył galerię w 1991 roku na swojej działce, prowadzi ją poza oficjalnym obiegiem sztuki i na własny koszt. Od 23 stycznia 2011 roku pasożyt zamieszka na czas nieokreślony w Galerii nad Wisłą, czyli miejscu gdzie latem jest zielono i pięknie, a zimą – mrożnie i raczej bliżej tam ku sztuce przetrwania, aniżeli pasożytyzmu.

Zapraszamy na wernisaż – 23 stycznia 2011 o godz. 15:00 odbędzie się spotkanie z artystą-pasożytem, który postara się odpowiedzieć na nurtujące odbiorców sztuki pytania/wątpliwości dotyczące działania.
3 komentarze:

 1. Biegałem dziś rano w okolicach Galerii i natrafiłem na nią całkiem przypadkiem - tak samo z resztąjak na Rondo Pasożyta. Czy pasożyt jeszcze mieszka w galerii?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jarek - znalazłem pasożyta - jak tu trafisz to znaczy, że też znalazłeś!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Znaleziony!
  Mam nadzieję kiedyś zastaniemy lokatora... Mimo, że realia minęły się trochę z naszymi kolorowymi, niepohamowanymi wyobrażeniami, to jednak miejsce wydaje się być pozytywne.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń