28.10.2011

Codzienność ze Studia BWA (wroclaw): spotkania, wynajem, organizacja przyszłości


Już dawno nie dodawałem tu żadnych cytatów z książek biologicznych i innych z literatury pięknej. Zawsze solidna wiedza się przyda każdemu, a ciekawostkami nigdy nie zaszkodzi pochwalić się przy kawie z maczanymi herbatnikami. Mam nadzieje, że każdy znajdzie sobie jakieś ciekawe zdanie. 
Może i bez nawiązania do zdjęć, może i robię to już podświadomie, tak jak wybór akuratnej barwy przez doświadczonego malarza.


Pokusa eksploatowania na sposób pasożytniczy żywego środowiska, zapewniającego jednocześnie schronienie i pożywienie, jest tak stara, jak samo życie. Obserwowane we wszystkich genomach pasożytnicze DNA jak również pasożytnictwo społeczne, obserwowane w różnych grupach tkankowców, są dowodami, że pasożytnictwo dotyczy wszystkich szczebli życia, od cząsteczki do ekosystemu.

(Claude Combes, „Ekologia i ewolucja pasożytnictwa. Długotrwałe wzajemne oddziaływania”, PWN 1999, str. 41)


***
Śniadanie (dziś lub już wczoraj)
Kryjówka w cyście
Jeśli pasożyty oczekują dłużej na dostanie się do środowiska właściwego dla dalszego rozwoju, nie ma żadnej uzasadnionej potrzeby, aby były aktywne przez cały czas. Znajduje się je więc często (ale nie zawsze) w postaci incystowanej.
Cysty, które powstają jednocześnie z sekretu wydzielanego przez pasożyta i w wyniku reakcji żywiciela, powinny być interpretowane jako wartość ochronna w odniesieniu do otaczającego środowiska: tym środowiskiem może być zarówno środowisko zewnętrzne (w tym przypadku cysta stanowi przede wszystkim ochronę przed wyschnięciem), jak i wewnętrzne – żywiciela (w tym przypadku służy jako ochrona przed układem odpornościowym).

(Claude Combes, „Ekologia i ewolucja pasożytnictwa. Długotrwałe wzajemne oddziaływania”, PWN 1999, str. 327)
Wynajem Studia BWA na kręcenie teledysku grupy LODY ( http://www.myspace.com/lodymusic/music )
Za co? za dwa czerwone wina i kolacjeMiałem też gości:


Asia Kobyłt i Alicja Grabarczyk


Jerzy Kosałka,


który zrobił dla mnie lub za darmo jeden ze swoich magicznych performensówPani prof. Anna Markowska także była
By urozmaicić tą notatkę dodam jeszcze całkiem prostą i trafną definicja z portalwiedzy.pl:

Pasożyt, organizm zwierzęcy lub roślinny korzystający czasowo lub nieprzerwanie z zasobów wytworzonych przez inny organizm (żywiciela) (...)

A Karolina Balcer nadal pracuje3 komentarze:

  1. no szkoda ,że nie ma videło z Panem Szanownym Jerzym.... :(
    ps.maila masz... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. http://goscniedzielny1.blogspot.com/2011/11/zestawienie-cztery-prace-o-podobnej.html

    OdpowiedzUsuń