25.11.2011

Zapowiedź pasożytnictwa: W prywatnym mieszkaniu w Witkowie

    Rozkład jazdy PKS z Witkowa do Gniezna.


„Pasożyt”
Arkadiusz Pasożyt
30.11.2011-1.02.2012, mieszkanie prywatne, Witkowo (k. Gniezna),
tel. kontaktowy: 600 811 276

Internetowy dziennik: www.pasozyt.blogspot.com


Artysta-pasożyt to twór, który już od ponad roku żyje dzięki kulturze. Po CSW w Toruniu (09-11.2010), Galerii Nad Wisłą (01-09.2011), artystycznym spotkaniu w Pszczynie (1-10.07.2011), festiwalu w niemieckim Chemnitz (15-22.08.2011), MCSW w Radomiu (18-25.09.2011), Studiu BWA we Wrocławiu (10-11.2011) oraz Galerii AT w Poznaniu (17-29.10.2011) przyszedł czas na prywatne mieszkanie w mniejszej miejscowości blisko Gniezna – w Witkowie.

Pasożyt rozszerza spectrum żywicieli na prywatne mieszkania osób fizycznych. Na przełomie grudnia 2011 i stycznia 2012 zamieszka w prywatnym mieszkaniu jednego z twórców z Witkowa. Będzie to pierwsza niepubliczna lokalizacja, co więcej: najmniejsza miejscowość, w której wdroży się pasożytnictwo. Diametralna zmiana kontekstu działania, a także środowiska pierwszego rzędu (organizm żywiciela) oraz drugiego (środowisko, w którym żyje żywiciel) może wpłynąć na strategię działania twórcy. Koncepcja może przeistoczyć się zarówno w nieznaną dotychczas formę pasożytowania jak i po prostu w czysto bierno-konsumpcyjny tryb bytowania.
Pasożyt żyje swoim życiem - nie jest zamknięty na stałe w wyznaczonej przestrzeni na potrzeby oglądu odbiorców. Może pracować twórczo, jednak nie da się przewidzieć co, gdzie, kiedy i czy w ogóle wytworzy.

W sztuce pewne aspekty pasożytnictwa są stosowane notorycznie, lecz mają charakter zdawkowy i nie w pełni świadomy artystycznie.
Artysta-pasożyt sięga po strategię działania pasożyta, po czym wprowadza ją w świat sztuki i kultury z zamiarem utrzymywania się bezpośredniego ze sztuki. Galerie, muzea, ośrodki kultury, fundacje, festiwale, artyści, kuratorzy, galernicy, ogólnie rzecz ujmując: osoby związane z kulturą, a także jej odbiorcy, czyli osoby jedynie zainteresowane, są potencjalnymi żywicielami dla artysty-pasożyta.Cytaty do wykorzystania:

„Artysta tworzy sztukę - to jest jego praca. Za pracę, którą wykonuje otrzymuje wynagrodzenie poprzez sprzedaż swoich dzieł lub honoraria z wystaw/działań artystycznych. Jednakże często  powstaje sytuacja, w której artysta, chociaż wkłada ogrom pracy w swoją sztukę, to nie może się z niej utrzymać. Zostaje zmuszony do stopniowego porzucenia swojego zamiłowania, na rzecz bardziej dochodowego zawodu. Tym samym umiera jako twórca. Chcąc przeżyć artysta-pasożyt sięga po idee pasożytnictwa.”
(fragment Manifestu pasożytnictwa, 2010)

„Pasożytnictwo jest zjawiskiem, które powstawało na różnych etapach rozwoju świata zwierzęcego, a prawdopodobnie powstaje także i teraz (poprzez tworzenie się gatunków pasożytniczych w obrębie grup dotychczas swobodnie żyjących), ale zarazem pasożytnictwo posiada charakter filogenetycznie nieodwracalny.”
(W. Michałow, „Biologia pasożytniczych Euglenoidina”, PWN 1978, str. 20-21)
     Pasożyt w trakcie wstępnego wyjazdu do prywatnego mieszkania w Witkowie.    Pasożyt w trakcie wstępnego wyjazdu do prywatnego mieszkania w Witkowie.

* * *


W praktyce:

1. jadę zamieszkać u znajomego, nabrać energii do pasożytniczego bytu, wybrać konkretne formy jego kontynuacji, na spokojnie, bez 'hien' wokoło ;),


2. nie zmienia to faktu, że nadal "pasożytnictwo", chociaż ten termin jest naładowany negatywną relacją to jednak chyba częściej odbierany jestem jako ten 'dobry' pasożyt :),

3. przekonamy się,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz