08.09.2013

Projekt Podróż i Grupa Samokształceniowa w Galerii nad Wisłą, a ja w DOMU w Elblągu


Niezłe mam opóźnienie w blogowaniu, ale w końcu muszę odnotować co wydarzyło się nad Wisłą:


Galeria nad Wisłą to ponad dwa lata mojego pasożytniczego życia. W galerii mieszkałem od stycznie 2011 (oczywiście z większymi i mniejszym przerwami wynikającymi z mieszkania w innych miejscach kultury). Ogrom sztuki, myśli, doświadczeń oraz włożonej energii mojej i innych osób.
Niestety, z powodu agresji i gróźb środowisk szowinistycznych na Galerię nad Wisłą z powodu planowanego odbycia się podsumowującego spotkania Projektu Podróż, galeria musi zawiesić działalność. Nie było innego rozwiązania. Może i można uznać, że gdyby nie moje działania (chęć stworzenia środowiska samokształceniowego i rozwój GnW) to by nie doszło do tej sytuacji.

Dziękuję wszystkim za wspólny czas nad Wisłą:
przede wszystkim szefowi galerii - Marianowi Stępakowi i jego rodzinie, sąsiadom, współbratańcom, osobom pomagającym Galerii oraz wszystkim, którzy we wszelki sposób uczestniczyli w życiu miejsca.

Grupa Samokształceniowa pójdzie dalej, ale zapewne już nie wróci nad Wisłę.

---

Poniżej oświadczenia Projektu Podróż, czyli Liliany Piskorskiej i Martyny Tokarskiej (http://projektpodroz2013.wordpress.com/):

Aktualizacja oświadczenia w sprawie ataku na toruńską Galerię nad Wisłą

W piątek 30 sierpnia miał miejsce napad środowisk nacjonalistycznych na Galerię nad Wisłą w Toruniu, która udostępniła nam lokal do zorganizowania spotkania podsumowującego nasz projekt. Grupa ok 15 osób w kominiarkach powybijała okna galerii, wykrzykując homofobiczne hasła, grożąc podpaleniem oraz powrotem 9 września, czyli w dniu naszego spotkania. W mieszkaniu nad Galerią mieszka rodzina. Jest nam bardzo przykro, że GnW oraz mieszkańcy budynku ucierpieli.

Nasz projekt jest projektem całkowicie autorskim, autonomicznym oraz nie był zainicjowany z ramienia Galerii. Spotkanie odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu 10 września o 19:00.

Nie chcemy dać się zastraszyć. Jednym z założeń naszego projektu jest sprawdzenie/zbadanie postaw w zetknięciu z sytuacją, którą proponujemy. Nie od dziś zdajemy sobie sprawę, że osoby takie jak my/ podobne do nas bardzo często muszą ukrywać swoją miłość, właśnie z powodu tego typu aktów nienawiści. Zdecydowałyśmy się zrezygnować z anonimowości, a osoby reagujące na nas agresją ukryły swoje twarze pod kominiarkami. My chciałyśmy rozmawiać, oni użyli przemocy.  Zaistniała sytuacja jest typowym przykładem działań podobnych środowisk. Bardzo często używają one strategii zastraszania posługując się przemocą werbalną i fizyczną.

Nie chcemy i nie będziemy unikać rozmowy o istocie problemu. Chociaż nasz projekt jest projektem artystycznym to atak skierowany był przecież w jego założenia aktywistyczne – nie w wartości estetyczne. Sprawcy zaatakowali bowiem nie samą sztukę – a to kim jesteśmy. Nie tylko wolność słowa ale podstawową wolność jednostki i prawo do istnienia. Był to atak homofobiczny, podyktowany lękiem skierowanym w stronę „innego”, przez który kultura i sztuka oberwała mocno ale rykoszetem. Zaatakowano nasze poczucie bezpieczeństwa – bezpośredni komunikat był przecież skierowany do nas nie jako artystek, ale jako osób nieheteroseksualnych. Pokazywał że w oczach napastników nie jesteśmy akceptowani i akceptowane.

Kontynuujemy naszą podróż, mamy teraz  kolejny powód dla którego warto to robić.

(z: http://projektpodroz2013.wordpress.com/2013/09/05/aktualizacja-oswiadczenia-w-sprawie-ataku-na-torunska-galerie-nad-wisla/ )

---

Toruń, 3 IX 2013 r.

Oświadczenie Grupy Samokształceniowej w sprawie napaści na Galerię nad Wisłą w Toruniu

Dnia 30 sierpnia w okolicach godziny trzynastej na ogrodzony teren Galerii nad Wisłą wdarło się około piętnastu młodych mężczyzn; część z nich była ubrana w kominiarki oraz miała na odzieży symbole patriotyczne. Mężczyźni wybili szyby w oknach, zniszczyli kilka prac artystycznych stojących przed galerią oraz zdemolowali werandę. Podczas napaści krzyczano wulgarne hasła: „wypierdalać pedały” oraz groźby: „wrócimy tu dziewiątego września”. Zagrożono podpaleniem budynku. Świadkami wydarzenia byli członkowie rodziny zamieszkującej piętro budynku galerii. Innych świadków nie było, ponieważ budynek położony jest na uboczu.

Galeria nad Wisłą należy do profesora Wydziału Sztuk Pięknych UMK Mariana Stępaka i jest przez niego prowadzona od ponad dwudziestu lat. W roku 2013 działalność kuratorską w Galerii nad Wisłą prowadziła Grupa Samokształceniowa złożona ze związanych z Toruniem artystów i społeczników.

Bezpośrednim powodem ataku było przygotowane na 9 września przez Grupę Samokształceniową spotkanie podsumowujące projekt „Podróż” Liliany Piskorskiej i Martyny Tokarskiej. Z powodu zagrożenia życia i mienia mieszkańców budynku, Galeria nad Wisłą zakończyła współpracę z Grupą Samokształceniową w trybie natychmiastowym. Galeria jest w tym momencie zamknięta.

Próba zastraszenia, i wymierzony w środku dnia atak w niezwiązanych z tematem ludzi pokazuje w całej okazałości, co się stało. W Toruniu zaatakowano nie budynek, ale wolność wypowiedzi i sztukę. Ofiarami były także osoby zupełnie niezwiązane z artystyczną działalnością Galerii. Bezprecedensowa w naszym mieście sytuacja fizycznego terroru spowodowała zamknięcie jednego z najbardziej wyrazistych miejsc polskiej sztuki współczesnej ostatnich dwudziestu lat. Nienawiść względem każdego, kto myśli inaczej od napastników, zerwała naszą roczną współpracę na nadwiślańskich działkach.

Jest to cios wymierzony nie tylko w całą działalność Grupy, ale także w lokalną społeczność i odbiorców. Idea działania Grupy w Galerii nad Wisłą zawierała się w słowach „Sztuka, Działka. Integracja”. Grupa stworzyła przestrzeń łączącą w sobie elementy galerii, pracowni i miejsca do relaksu. Działania grupy zostały bardzo ciepło przyjęte zarówno przez zwykłych mieszkańców Torunia, jak i lokalną społeczność działkowiczów. Jednym z celów Grupy było bowiem niwelowanie dystansu między odbiorcami i twórcami, bezpośredni, wzajemny kontakt i poznanie, integracja. Dzięki pracy Grupy stworzono miejsce, w którym wszyscy (działkowicze, mieszkańcy, artyści, społecznicy, osoby w różnym wieku) mogli wspólnie spędzać czas nie tylko tworząc i kontemplując sztukę, ale także poprzez wspólne rozmowy, słuchanie muzyki, spacery, porządki czy zabawy. Przykładowo podczas „Majówki na działce nad Wisłą” odbyły się warsztaty, treningi twórczości, różne akcje artystyczne z udziałem gości i działkowiczów (jak „Audiobook integracyjny”, „Huśtawki”), rozmawiano o praktycznych aspektach bycia działkowiczem, wspólnie odpoczywano, śpiewano, odbył się spacer nadwislański, ognisko integracyjne i wiele innych. Skutkiem agresji z dnia 30 sierpnia jest również zlikwidowanie miejsca przeznaczonego dla działkowiczów i lokalnej społeczności naszego miasta.

Jednakże Grupa Samokształceniowa nie zrezygnuje z tworzenia kultury niezależnej w Toruniu. Jesteśmy pozbawieni swojego miejsca, ale napastnikom nie udało się nas przestraszyć. Świat artystyczny w Toruniu nie może ulec szantażom ze strony brutalnej nienawiści. Poprzez napaść i zastraszanie podpaleniem, wszystkie normy naszej cywilizacji zostały przekroczone. Grupa Samokształceniowa nie może pozwolić na ucieczkę, w imieniu wszystkich ceniących sobie wolność słowa, ekspresji,= i sztuki, x.

Dlatego spotkanie z artystkami zostaje przeniesione do Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Zapraszamy we wtorek, 10 września na spotkanie podsumowujące projekt artystyczno-aktywistyczno-przygodowy "Podróż", podczas którego odbędzie się pokaz efektów pracy oraz rozmowa z autorkami: Lilianą Piskorską i Martyną Tokarską. Na pewno nie będzie to nasze ostatnie działanie. Nie ulegniemy ludziom pragnącym rozwiązań rodem godnych praktyk Hitlerjugend. Jeśli dziś pozwolimy wybijać szyby i straszyć niewinnych ludzi, jutro będziemy musieli bać się o własne życie. Każdy atak na wolność wypowiedzi i kulturę musi zostać napiętnowany.

Grupa Samokształceniowa chciałaby przeprosić rodzinę mieszkającą nad Galerią nad Wisłą  oraz prof. Mariana Stępaka. Żywimy nadzieję, że Policji uda się odnaleźć napastników i że poniosą oni odpowiedzialność za swoje zachowanie

Grupa Samokształceniowa

http://galerianadwisla.pl/

---
Media o napaści:

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20130904%2FTORUN01%2F130909787

http://torun.gazeta.pl/torun/1,48723,14549866,Bandyci_pod_Galeria_nad_Wisla__Atak_narodowcow___ZDJECIA_.html

http://torun.gazeta.pl/torun/1,35576,14549866,_Wyp___c_pedaly__z_galerii__Atak_narodowcow___ZDJECIA_.html#TRLokToruTxt

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20130904%2FTORUN01%2F130909787

http://antyfaszystowskitorun.wordpress.com/2013/09/05/kilkunastu-nacjonalistow-z-kamieniami-vs-rodzina-w-budynku-na-peryferiach-tak-wyglada-honor-skrajnej-prawicy/

http://www.torun.tv/movie/show/2663

http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=6&NrIssue=2451&NrSection=500&NrArticle=250241&IdTag=238

czasem kłamstwa, już nie wiem kogo, i pewnie to nie wszystko.

---
Dodam jeszcze tekst Katarzyny Lewandowskiej w Magazynie Sztuki o dyplomowej wystawie Liliany Piskorskiej w Galerii nad Wisłą: http://magazynsztuki.eu/index.php/teksty/126-suki-autoportret-z-kochanka
---


Chociaż z Toruniem jestem w ciągłym kontakcie, ludzie i media dzwonią, ja też dzwonię do nich, myślę nad nowym miejscem pod działanie Grupy Samokształceniowej, to ja intensywnie w Elblągu. W tym czasie kiedy był atak na Galerię nad Wisłą to ja też mialem u siebie lekką agresje (podcinanie kabli i trochę rozwalonych rzeczy, tabliczki co do psich kup systematycznie ktoś przewraca itd), ale już tu taka jest stabilność.Dzieciaki nie odpuszczają nawet nocami, na szczęscie zaczęła się szkoła i po 21 większość musi być w swoich domach.W DOMU zaczynam ogarniać jakąś kulturę, dlatego rezerwujcie czas we wtorek o godzinie 16:30 - będzie wystawa malarstwa, jutro napiszę kto jest malarzem, a kto kuratorem, ale nazwa brzmi: Podróż bez bohatera. Będzie ekscytująco! szczególnie, że od razu po otwarciu gramy w Palanta (jutro też powiem kto jest kuratorem sportowym) :)

Pozdrawiam z Elbląga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz