25.10.2013

HOME (Elblag) - Goodbye /// DOM (Elbląg) - Pożegnanie


Po Elblągu. Na ten moment zamknięcie pewnego etapu powstania DOMU, ale już jest następny etap. O wszystkim można się dowiedzieć z artykułów z elbląskiej prasy (poniżej), a ja głównie skupiłem się na wybraniu materiału ilustracyjno-zdjęciowego:"Performer z Torunia po trzech miesiącach opuścił Elbląg w poszukiwaniu kolejnego "żywiciela". Dalszy rozdział historii jego domu na skwerku dopiszą już sami elblążanie.
- Wszystko ułożyło się jak powinno, pomimo tego, że projekt był obarczony sporym ryzykiem i wcale nie musiał zakończyć się sukcesem - mówi Arek Pasożyt.

Ponad trzy miesiące temu toruński artysta pojawił się w Elblągu z zamiarem wybudowania "domu z niczego'. Nie znał miasta, ani jego mieszkańców. Na skwerze między ulicami Władysława IV, Bażyńskiego i Pilgrima rozbił namiot, wywołując spore zaskoczenie na osiedlu. Materiały potrzebne do budowy domu znajdował nawet na śmietniku. Poświęcił sporo czasu, aby zdobyć zaufanie okolicznych mieszkańców, którzy później coraz chętniej wspierali go w działaniu.

Sprawdzian dla Domu
Dziś to miejsce spełnia się w roli osiedlowego domu kultury, jednak czas działalności Arka Pasożyta w Elblągu dobiegł końca. W piątek wieczorem artysta pożegnał się z Elblągiem i jego mieszkańcami. Były momenty wzruszenia, pamiątkowe prezenty i słowa podziękowania za wspólną pracę. Imprezę zakończył pokaz ogniowy przygotowany przez Elbląski Oddział Abstrakcyjny.
- Mogę być zadowolony z tego, co udało się osiągnąć do tej pory, ale teraz zacznie się tak naprawdę najciekawszy etap. Etap sprawdzenia, jak ten dom będzie funkcjonował beze mnie - mówił artysta. Na pożegnanie pokazał swoje obrazy, które stworzył w Elblągu. To była pierwsza wystawa malarstwa Arka Pasożyta.

I dla elblążan
Opiekę nad domem Pasożyta przejęła Fundacja "Dlaczego Pomagam", która ma już wobec niego konkretne plany. W tej chwili trwają przygotowania do imprezy na Halloween, a przed Bożym Narodzeniem przed domem stanie choinka.
- Mamy zaplanowane działania aż do czerwca przyszłego roku, ale są one uzależnione od tego, czy dom uda się zachować - mówi prezes fundacji, Anetta Szczepińska. - Jeśli będą zdarzały się włamania lub akty wandalizmu, to wspólnie z Arkiem będziemy musieli zastanowić się, czy go nie zburzyć. Mamy jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie.

Fundacja jest otwarta na współpracę z różnymi instytucjami oraz osobami, które chciałyby tworzyć życie kulturalne na osiedlu.
Dalszą chęć włączenia się do działań wokół domu zadeklarował już elbląski Areszt Śledczy.
W sobotę Arek wraca do Torunia, skąd wyruszy do kolejnych instytucji kulturalnych ze swoim projektem "pasożytowania". Zapowiedział jednak, że regularnie będzie odwiedzał Elbląg. Historię powstania Domu można prześledzić na blogupasozyt.blogspot.com , na którym artysta relacjonuje swoje działania."
http://elblag.gazeta.pl/gazetaelblag/1,133456,14808589,Ogniem_pozegnali_Pasozyta__Co_dalej_z_jego_domem_.html - txt i fot. Aleksandra Żyła )     fot. AD ( http://www.portel.pl/artykul.php3?i=68820 )

    fot. Anita Frajny

    fot. Anita Frajny

     fot. Anita Frajny


    fot. Zielbląg

    fot. Zielbląg

    fot. Zielbląg

    fot. Zielbląg

    fot. Zielbląg


    fot. Marcin Walędziak ( http://www.elblag.net/artykuly/pozegnanie-arka-pasozyta-z-udzialem-jego-pomocniko,7458.htm )

    fot. Marcin Walędziak ( http://www.elblag.net/artykuly/pozegnanie-arka-pasozyta-z-udzialem-jego-pomocniko,7458.htm )

    fot. Monika Skowrońska 
     ( http://info.elblag.pl/31,32866,Wczoraj-pozegnalismy-Arka-Pasozyta-Zobacz-zdjecia-z-imprezy.html )

    fot. Monika Skowrońska 
     ( http://info.elblag.pl/31,32866,Wczoraj-pozegnalismy-Arka-Pasozyta-Zobacz-zdjecia-z-imprezy.html )

    fot. Monika Skowrońska 
     ( http://info.elblag.pl/31,32866,Wczoraj-pozegnalismy-Arka-Pasozyta-Zobacz-zdjecia-z-imprezy.html )


     fot. Piotr Grdeń


i inne teksty w elbląskiej prasie:

http://www.portel.pl/artykul.php3?i=68820 - txt. AD
http://www.elblag.net/artykuly/pozegnanie-arka-pasozyta-z-udzialem-jego-pomocniko,7458.htm - txt. Marcin Walędziak
http://info.elblag.pl/31,32866,Wczoraj-pozegnalismy-Arka-Pasozyta-Zobacz-zdjecia-z-imprezy.html - txt. Marta Kierszka
http://elblag.wm.pl/175413,Pozegnanie-Arka-Pasozyta.html#axzz2il7NjZTy - txt. Beata Branicka
http://www.portel.pl/artykul.php3?i=68723 - txt. Karina Dzieweczyńska (moja elbląska kuratorka :)

*

przy okazji, o DOMU na blogy Adrianny Jarzębowskiej: http://alenora.blogspot.com/2013/10/dom-pasozyta.html (powyższa ilustracja właśnie Adrianny!)

*

Ja aktualnie w Toruniu wypełniam zoobowiązania, różnej maści, także planuje się dalsze działania wokół DOMU, ekipa pod wodzą Anetty Szczepińskiej ociepla go,
a z moich bieżacych art-działań już jutro startuje pasożytnicze działanie w CSW Kronika w Bytomiu w ramach wystawy WORKERS OF THE ARTWORLD UNITE, kurator: Stanisław Ruksza
(w wystawie udział biorą m.in. Azorro, Piotr Bujak, Karolina Breguła, Bogna Burska, Chłopi (Filip Chrobak & Łukasz Surowiec), Łukasz Dziedzic, Marta Frej, Rafał Jakubowicz, Szymon Kobylarz, Karolina Kucia, Mateusz Kula, Przemysław Kwiek, Małgorzata Mleczko & Patrycja Musiał (Fundacja No Local), Arek Pasożyt, Laura Pawela, Joanna Rzepka-Dziedzic, Maciej Salamon, Joanna Wowrzeczka)

Jutro szczegóły.

1 komentarz:

 1. ,,W tej chwili trwają przygotowania do imprezy na Halloween, a przed Bożym Narodzeniem przed domem stanie choinka.,,
  -
  o qurwa...
  prawie jak w USA!
  ;)
  g.n

  OdpowiedzUsuń